Ognisko misyjne

Nasze Ognisko Misyjne rozpoczyna swoje dzieło w październiku 2003 roku. Wszyscy chcemy rozpalić swoje serca miłością do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie.

W dziecku istnieje potrzeba służby - daje mu to poczucie ważniści i pożyteczności. Wychowanie w duchu misyjnym daje szanse takiego rozwoju, angażując chęci i siły dziecka do pracy na rzecz jego rówieśników z krajów misyjnych. O wychowaniu w takim duchu nie mogą zapomnieć rodzice, ani wychowawcy, o czym przypominał Jan Paweł II:  "Wychowanie w duchu misyjnym zaczyna się od najmłodszych lat". Przekonuje też do tego Benedykt XVI. Taka formacja misyjna jest ważnym elementem wychowania chrześcijańskiego.

Formowani do postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka, a jako dojrzali ludzie będą przeciwstawiać się panującemu zobojętnieniu, apatii a nawet agresji. Okres dzieciństwa daje możliwość działania dzięki któremu następuje zrost Kościoła oraz humanizacja społeczeństwa.

Główny cel realizowanego programu pozostaje wierny intencjom założyciela bpa Karola de Forbin - Jansona. Dąży do rozpalenia w sercach katolickich dzieci miłości do misji oraz poczuciu solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie.

Pomoć duchowa:

Budowanie Królestwa Bożego na ziemi - w dzieciach i przez dzieci.

Dzieci niosą duchową pomoc poprzez:

-  Modlitwa - jest nieustannym wspieraniem misji Kościoła. poprzez modlitwę dzieci towarzyszą misjonarzą i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Słowa Bożego.

-  Wyrzeczenia - składanie Bogu duchowych ofiar. Ofiarowanie z miłości cierpienia.

-  Świadectwo życia - dzieci poprzez pogłębienie przyjaźni z Jezusem dają duchowe wsparcie misjonarzom i misjom.

-  Dobre uczynki - w intencji misji podejmują dobre czyny, służą innym ludziom, a przez to wzrasta ich życzliwość i wrażliwość na potrzeby bliźnich.

Dzieci niosą pomoc materialną:

-  zbierają ofiary od dzieci (przy okazji kolędowania misyjnego)

-  podejmują własne inicjatywy i realizują różne pomysły z myślą o misjach (sprzedaż lampionów, palm)

Cele szczegółowe realizowanego programu:

-  uwrażliwienie na sutuację dzieci z różnych krajów świata, które nie znają Chrystusa, głodują, są wykorzystywane, często bezdomne i pozbawione podstawowych praw,

-  poznawanie sytuacji we współczesnym świecie przy pomocy czasopism i publikacji misyjnych, wskazanie na przyczyny niedostatku czy śmierci dzieci,

-  promowanie takiego rodzaju wychowania, by dzieci poznane sprawy przyjęły do swojego serca, zmieniły sposób swojego życia i konkretnymi gestami pomocy wyraziły swoją      solidarność z potrzebyjącymi.

Zadania misyjne:

-  modlitwa dzieci naznaczona prostotą i całkowitym zaufaniem, zdolna przybliżyć światu Królestwo Niebieskie,

-  zachęcanie dzieci do dzielenia śie wiarą i środkami materialnymi z dziećmi potrzebującymi,

-  budzenie zapału, ducha oraz powołań misyjnych,

-  budzenie postaw chrześcijańskiego życia przenikniętego duchem humanizmu.

Program obejmuje bloki tematyczne:

-  Misjonarz czerpie ze źródła - Eucharystii,

-  Misjonarz uczy współpracy,

-  Misjonarz dąży do świetności,

-  Misjonarz potrafi przyjmować i dawać,

-  Misjonarz przychodzi z pomocą,

-  Jezus obdarza miłością,

-  Miłość uczy odwagi,

-  Misjonarz trudzi się dla Jezusa,

-  Jesteśmy świadkami miłości Jezusa,

-  Dzielimy się miłości dzieci świata,

-  Misjonarz idzie do braci.

Rola ogniska nie ogranicza się do działalności "koła", bo to zaprzecza idei misyjności. Ognisko w naszej szkole stało się wspólnotą otwartą, do której każdy może się włączyć, "ogrzać" dobrocią i "rozjaśnić" światłem. Czas naszych regularnych spotkań to raz w tygodniu.

Konkretnym przykładem troski o umisyjnienie innych jest zaproszenie do modlitwy. Ognisko nie mogło istnieć samo dla siebie, w oderwaniu od życia wspólnoty parafialnej, dlatego to w niej uczestniczyliśmy i ożywialiśmy swoją gorliwością. Z tego powodu w formacji dzieci uwzględniony jest okres roku liturgicznego.

Formy i metody ogniska:

-  wycieczki,

-  prace plastyczne,

-  spotkanie z ciekawymi ludźmi,

-  album,

-  redagowanie gazetki szkolnej i ściennej,

-  inscenizacje,

-  pogadanki,