Ścieżka dydaktyczna
” BAGNO CHORZEMIŃSKIE”
PRZYKŁADOWE KONSPEKTY ZAJĘĆ DO REALIZACJI NA ŚCIEŻCE DYDAKTYCZNEJ NADLEŚNICTWA WOLSZTYN „ BAGNO CHORZEMIŃSKIE” OPRACOWANE PRZEZ HANNĘ PILARCZYK.
KLASA I
TEMAT BLOKU: LAS WIOSNĄ
TEMATY DZIENNE :
1. Przygotowujemy się do wycieczki do lasu.
2. Z wizytą w lesie.
3. Spotkanie z leśnikiem.
1. Przygotowujemy się do wycieczki.
METODY :
· słowne ( rozmowa, opowiadanie ),
· oglądowe ( pokaz ),
· działań praktycznych ( układanka, wykreślanka, rozsypanka ),
FORMY :
· zbiorowa,
· grupowa zróżnicowana,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : puzzle „Las” , kaseta magnetofonowa z nagraniem, ilustracje roślin i zwierząt, wykreślanka, rozsypanka wyrazowa, klej, nożyczki.
CELE OGÓLNE :
· wdrażanie do obserwowania zmian w przyrodzie,
· kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
· zapoznanie z zasadami właściwego zachowania się w lesie,
· doskonalenie techniki dodawania w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
ZAPIS W DZIENNIKU : Rozmowa na temat lasu i jego mieszkańców w oparciu o zgromadzone materiały. Poznanie zasad zachowania się w lesie. Dodawanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Ułoży i wyjaśni hasło dnia |
Koperta z puzzlami- załącznik nr 1 |
Wyjmują z koperty zadania i układają puzzle otrzymując w ten sposób hasło dnia . Wyjaśniają jego znaczenie . |
przyrodniczo – polonistyczna |
Pokoloruje obrazek zgodnie z obliczeniami matematycznymi |
Załącznik nr 1 |
Dodają liczby i kolorują obrazek zgodnie z obliczeniami matematycznymi 12 – kolor niebieski 13 – kolor szary 14 – kolor jasnobrązowy 15 – kolor jasnozielony 16 – kolor ciemnobrązowy 17 – kolor ciemnozielony |
matematyczno – plastyczna |
Wymieni rośliny i zwierzęta żyjące w lesie |
Ilustracje roślin i zwierząt żyjących w lesie |
Uczniowie słuchają wyjaśnień nauczyciela ; wyróżniają warstwy roślin występujące w lesie oraz żyjące w nich zwierzęta |
przyrodniczo – polonistyczna |
Dobierze ruch do treści utworu |
Nagranie magnetofonowe |
Słuchają nagrania magnetofonowego i wykonują ruchy naśladujące kołysanie się drzew |
muzyczno – ruchowa |
Rozwiąże wykreślankę |
Załącznik nr 2 |
Wykreślanie nazw drzew ( klon , sosna , grab , dąb , lipa ) i odczytanie hasła – WYCIECZKA |
przyrodniczo – polonistyczna |
Ułoży zdania z rozsypanki wyrazowej |
Koperty z rozsypankami wyrazowymi – załącznik nr 3 |
Zespół klasowy podzielony na grupy układa zdania z rozsypanek wyrazowych określających przyjaciela przyrody GR I – Zna rośliny i zwierzęta GR II- Nie zrywa roślin chronionych GR III – Nie płoszy i nie drażni zwierząt GR IV – Nie hałasuje w lesie GR V – Nie śmieci w miejscu swojego pobytu |
polonistyczno – przyrodnicza |
Określi czy jest przyjacielem przyrody |
Gazetka tematyczna |
Naklejają ułożone zdania na gazetkę tematyczną. Wypowiadają się na temat zdań. Starają się określić czy są przyjaciółmi przyrody . Zgłaszają zobowiązanie stosowania się do zaleceń zawartych w hasłach przyjaciela przyrody. |
polonistyczna |
Przygotuje się do wycieczki |
Zapis w zeszytach |
Przyniosą na następne zajęcia : · kredki · podkładkę · II śniadanie · Lupę , szkło powiększające |
|
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
W |
K |
Y |
L |
O |
N |
S |
O |
S |
N |
C |
A |
G |
I |
R |
A |
B |
|
D |
E |
Ą |
C |
B |
Z |
K |
L |
I |
P |
A |
A |
ZAŁĄCZNIK NR 3
Zna |
rośliny |
i |
zwierzęta. |
Nie |
zrywa |
roślin |
chronionych. |
Nie |
płoszy |
i |
nie |
drażni |
zwierząt. |
Nie |
hałasuje |
w |
lesie. |
Nie |
śmieci |
w |
miejscu |
swojego |
pobytu. |
2. Z wizytą w lesie.
METODY :
· słowne (pogadanka, rozmowa ),
· oglądowe ( pokaz, obserwacja ),
· działań praktycznych ( zajęcia terenowe ).
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
· grupowa jednolita.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : karteczki z przydziałem zadań, lupa, szkło powiększające, paski bibuły.
CELE OGÓLNE :
· poznanie warstwowej struktury lasu,
· uwrażliwianie na przejawy degradacji środowiska naturalnego,
· zachęcanie do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,
· wyrabianie nawyków kulturalnego zachowania się w lesie.
ZAPIS W DZIENNIKU :Wycieczka na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn. Poznanie warstwowej struktury lasu oraz jego mieszkańców. Gry i zabawy terenowe.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przyjazd na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn.
2. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie ( aktywność polonistyczno – przyrodnicza ).
3. Przydział zadań do wykonania .
Każde dziecko otrzymuje 5 karteczek na których znajdują się polecenia do wykonania następującej treści ( aktywność plastyczna ):
· Wybierz swoje drzewo w terenie i stań w pewnej odległości , aby narysować jego sylwetkę.
· Zrób odcisk kory swojego drzewa . Przyłóż mocno kartkę do pnia i równo, spokojnie pocieraj kredką w miejscu oznaczonym ramką na Twojej kartce.
· Narysuj liść z Twojego drzewa.
· Narysuj zwierzęta, które znajdują się na Twoim drzewie lub w jego okolicy.
· Narysuj rośliny, które znajdują się w okolicy Twojego drzewa.
4. Zabawa terenowa „Zbieramy szkodniki”.
Dzieci zostają podzielone na 4 grupy.
Zadaniem każdej z grup jest zebranie w ciągu pięciu minut jak największej liczby szkodników – pasków bibuły uprzednio ukrytych przez nauczyciela ( aktywność ruchowa ) .
5. Posiłek przy ognisku .
6. Spacer po lesie połączony z obserwacją lasu i jego mieszkańców oraz zbieraniem okazów przyrodniczych do „Kącika przyrody” ( aktywność ruchowa i zdrowotna ) .
7. Zabawy na placu zabaw ( aktywność ruchowa ) .
8. Powrót do szkoły .
ZAŁĄCZNIKI – KARTY PRACY UCZNIA
1.NARUSUJ SYLWETKĘ SWOJEGO DRZEWA
|
2. ZRÓB ODCISK KORY SWOJEGO DRZEWA |
3. NARYSUJ LIŚĆ TWOJEGO DRZEWA
5. NARYSUJ ROŚLINY KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY TWOJEGO DRZEWA
|
4. NARYSUJ ZWIERZĘTA KTÓRE ZNAJDUJĄ SIĘ W OKOLICY TWOJEGO DRZEWA |
3. Spotkanie z Panem Leśniczym
METODY :
· słowne ( rozmowa, opowiadanie ),
· oglądowe ( pokaz ),
· działań praktycznych ( organizacja wystawy, projektowanie, łamigłówki).
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : łamigłówka matematyczna, okazy przyrodnicze, klej, nożyczki, papier kolorowy, karty pracy z dnia poprzedniego, rozsypanka przyrodnicza.
CELE OGÓLNE :
· bogacenie i uściślanie słownictwa związanego z lasem,
· poznanie zawodu leśnika,
· inspirowanie do twórczej działalności,
· doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 20,
· rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat.
ZAPIS W DZIENNIKU : Dłuższe wypowiedzi na temat odbytej wycieczki. Przygotowanie kącika przyrodniczego oraz wykonanie książeczki „Moje drzewo”, „Spotkanie z panem leśniczym” i podzielenie się z nim wrażeniami ze spotkania z lasem. Poznanie pracy leśnika .
Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania z przekroczeniem progu dziesiątkowego w zakresie 20.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Podzieli się wrażeniami z wycieczki . |
Rozmowa nt. odbytej wycieczki |
Dzielą się wrażeniami z odbytej wycieczki |
językowo – przyrodnicza |
Nazwie rośliny które przywiózł z lasu i stworzy z nich kącik przyrodniczy . |
Okazy przyrodnicze |
Omawiają przyniesione przez nich „ dary lasu „ i wykonują z nich „ kącik przyrodniczy „ |
przyrodnicza |
Rozwiąże łamigłówkę matematyczną . |
Załącznik nr 1 |
Rozwiązują działania matematyczne porządkują wyniki od najmniejszego do największego i odczytują hasło – SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM |
matematyczna |
Wykona książeczkę swojego drzewa . |
Karty pracy z dnia poprzedniego |
Wykonują książeczkę pod tytułem „ Moje drzewo „ |
plastyczno – techniczna |
Powie na czym polega praca leśnika. |
Spotkanie z leśniczym |
Wysłuchanie opowiadania leśniczego nt. jego pracy. Rozmowa z zaproszonym gościem ukierunkowywana przez uczniów |
przyrodniczo – językowa |
Wymieni przynajmniej 5 funkcji lasu. |
Załącznik nr 2 |
Wybierają ze zbioru określeń te które dotyczą lasu i uzupełniają zdanie. Wypowiadają się nt. odbytych zajęć uwzględniając: · co przeżyli ? · jak pracowali ? · czego się dowiedzieli ? |
przyrodniczo – językowa |
ZAŁĄCZNIK NR 1
Oblicz działania . Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i odczytaj hasło .
4 + 7 = ...... L 20 – 13 = ...... N
12 – 4 = ...... I 9 + 9 = ...... E
9 +3 = ...... E 13 – 9 = ...... T
11 – 10 = ...... S 10 + 9 = ...... M
8 + 9 = ...... I 20 – 18 = ...... P
11 – 8 = ...... O 7 + 7 = ...... N
6 + 9 = ...... I 16 – 6 = ...... Z
16 – 11 = ...... K 5 + 4 = ...... E
8 + 8 = ...... K 12 – 6 = ...... A
20 – 7 = ...... Ś
HASŁO
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|
10 |
|
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZAŁĄCZNIK NR 2
Które z wymienionych funkcji pełni las który odwiedziłeś?
Wytnij odpowiednie określenia i uzupełnij zdanie.
Las to :
miejsce wypoczynku
|
Skupisko fabryk |
fabryka tlenu
|
dostarczyciel drewna
|
wysypisko śmieci
|
miejsce pracy |
sklep z zabawkami
|
spiżarnia człowieka |
tłumik hałasu |
schronienie dla zwierząt
|
gra komputerowa
|
filtr powietrza |
KLASA II
TEMAT BLOKU : JESTEŚMY MAŁYMI EKOLOGAMI
TEMATY DZIENNE :
1. Co to znaczy ekologia?
2. Pomagamy Ziemi.
3. Odwiedzamy rezerwat ścisły „Bagno Chorzemińskie”.
4. Wykonujemy zadania powierzone przez Pana Leśniczego .
1. Co to znaczy ekologia?
METODY :
· słowne ( pogadanka, rozmowa, praca z tekstem ),
· oglądowe ( pokaz, obserwacja ),
· działań praktycznych ( układanka, uzupełnianka, projektowanie ).
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
· zespołowa zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : puzzle, „Ekoludek”, uzupełnianka, encyklopedia, rozsypanka sylabowa, łamigłówka matematyczna, tekst piosenki, plastelina, tektura, materiały papiernicze.
CELE OGÓLNE :
· zapoznanie z pojęciami: ekologia, środowisko naturalne,
· doskonalenie techniki rachunkowej,
· rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
· poszerzenie słownictwa uczniów,
ZAPIS W DZIENNIKU :Formułowanie odpowiedzi na pytanie: „Co to znaczy ekologia ?” Doskonalenie mnożenia w zakresie 30. Nauka słów i melodii piosenki „Małego Ekologa”, Projektowanie odznaki „Przyjaciela Przyrody”.
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Ułoży puzzle i wypowie się na temat powstałej postaci |
Załącznik nr1 |
Układają z puzzli postać Ekoludka , odczytują jego imię , wymieniają elementy z jakich został zbudowany. |
techniczno – językowa |
Pokoloruje postać zgodnie z obliczeniami matematycznymi |
Załącznik nr 1 |
Wykonują obliczenia matematyczne i zgodnie z nimi kolorują obrazek . |
matematyczno – plastyczna |
Rozszyfruje zakodowane wyrazy |
Załącznik nr2 |
W wolne miejsca wpisują litery tak , aby powstały wyrazy . Wpisane litery czytane pionowo w dół utworzą rozwiązanie zagadki . K R E D A T E K S T S T O P A P A L T O S Z O S A K O G U T O S I E M S K A R B |
językowa |
Wyjaśni pojęcia : · ekologia · środowisko naturalne · rośliny i zwierzęta chronione |
Hasło krzyżówki , encyklopedia |
Starają się własnymi słowami wyjaśnić nowe pojęcia , prowadzą rozmowę z nauczycielem . Wyszukują w encyklopedii nowe pojęcia i zapisują w zeszycie ich znaczenie .
|
przyrodniczo – językowa
|
Wymieni rośliny i zwierzęta chronione na naszym terenie ( okolice Chorzemina) . |
Ilustracje roślin i zwierząt chronionych |
Zapoznają się z roślinami i zwierzętami chronionymi na naszym terenie . ROŚLINY · kruszczyk szerokolistny · kosaciec syberyjski · dziewięćsił bezłodygowy · grążel żółty · pomocnik haldaszkowy · grzybienie białe ZWIERZĘTA · ropuchy · zaskroniec · dzięcioł · kukułka · sowa · jeż
|
przyrodnicza |
Zaśpiewa „Piosenkę małego Ekologa „ |
Tekst piosenki |
Śpiewają piosenkę na znaną melodię „ My jesteśmy krasnoludki „ My jesteśmy szkoła mała hopsasa , hopsasa Lecz naprawdę doskonała Hopsasa , hopsasa Każdy z nas choć mały chwat Hopsasa , hopsasa Jest z przyrodą za pan brat Hopsasa , hopsasa |
muzyczna |
Poprawnie dokona obliczeń matematycznych |
Załącznik nr 3 |
Wykonują mnożenie w zakresie 30 . Wyniki układają w ciągu rosnącym i dowiadują się w jakiej grupie się znajdują : 1.MRÓWKI 2. DRZEWA 3. JAGODY 4. JEŻYNY 5. MALINY |
matematyczna |
Zna zasady obowiązujące małego ekologa |
Załącznik nr 4 |
Każda grupa układa z rozsypanki sylabowej zasadę i przykleja ją na gazetkę tematyczną : 1.ZNA ROŚLINY I ZWIERZĘTA CHRONIONE . 2. NIE ZRYWA ROŚLIN CHRONIONYCH . 3. NIE PŁOSZY I NIE DRAŻNI ZWIERZĄT . 4.NIE HAŁASUJE W LESIE . 5. NIE ŚMIECI W MIEJSCU SWOJEGO POBYTU . |
językowo – przyrodnicza |
Zaprojektuje i wykona odznakę „Małego Ekologa” |
Plastelina , materiały papiernicze |
Projektują i wykonują odznakę |
techniczna |
Podsumuje swój dzień pracy. |
|
Dokonują samooceny swojej aktywności. |
językowa |
ZAŁĄCZNNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
W wolne miejsca wpisz litery tak, aby powstały wyrazy.
Wpisane litery czytane pionowo w dół utworzą rozwiązanie.
K |
R |
|
D |
A |
T |
E |
|
S |
T |
S |
T |
|
P |
A |
P |
A |
|
T |
O |
S |
Z |
|
S |
A |
K |
O |
|
U |
T |
O |
S |
|
E |
M |
S |
K |
|
R |
B |
ZAŁĄCZNIK NR 2
Wykonaj obliczenia, ustaw wyniki w ciągu rosnącym i odczytaj hasło.
5 • 5 = .....W 2 • 4 = ..... M 3 • 10 = ..... I
4 • 4 = ..... R 3 • 9 = ..... K 4 • 5 = ..... Ó
HASŁO
|
|
|
|
|
|
6 • 5 = ..... A 2 • 9 = ..... Z 3 • 3 = ..... D
5 • 5 = .....W 3 • 7 = .....E 6 • 2 = ..... R
HASŁO
|
|
|
|
|
|
0 • 9 = ..... J 4 • 7 = ..... Y 2 • 7 = ..... G
3 • 6 = ..... A 8 • 3 = ..... D 4 • 5 = .....O
HASŁO
|
|
|
|
|
|
2 • 6 = ..... Ż 2 • 13 = ..... Y 1 • 7 = ..... J
3 • 7 = .....N 2 • 5 = ..... E 5 • 3 = .....Y
HASŁO
|
|
|
|
|
|
1 • 13 = ..... L 3 • 10 = ..... Y 2 • 4 = ..... M
3 • 9 = ..... N 2 • 8 = ..... I 3 • 3 = ..... A
HASŁO
|
|
|
|
|
|
------------------------------------------------------------
ZAŁĄCZNIK NR 4
MRÓWKI
ZNA |
RO |
ŚLI |
NY |
I |
ZWIE |
RZĘ |
TA |
CHRO |
NIO |
NE |
. |
|
DRZEWA
NIE |
ZRY |
WA |
RO |
ŚLIN |
CHRO |
NIO |
NYCH |
. |
|
MALINY
NIE |
PŁO |
SZY |
I |
NIE |
DRA |
ŻNI |
ZWIE |
RZĄT |
. |
JAGODY
NIE |
HA |
ŁA |
SU |
JE |
W |
LE |
SIE |
. |
|
JEŻYNY
NIE |
ŚMIE |
CI |
W |
MIEJ |
SCU |
SWO |
JE |
GO |
PO |
BY |
TU |
. |
|
|
2. Pomagamy Ziemi
METODY :
· słowne ( rozmowa, praca z tekstem ),
· oglądowe (pokaz ),
· praktycznego działania.
FORMY :
· indywidualna zróżnicowana i jednolita,
· zbiorowa,
· grupowa zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : nagranie magnetofonowe, wiersz Anny Markowej, karty pracy, łamigłówka matematyczna, szary papier, farby plakatowe.
CELE OGÓLNE :
· zapoznanie z pojęciami: park narodowy, rezerwat, pomnik przyrody,
· uwrażliwianie na przejawy środowiska naturalnego,
· wdrażanie do spójnej wypowiedzi na określony temat,
· doskonalenie umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 30,
· rozwijanie inwencji twórczej,
ZAPIS W DZIENNIKU : Swobodne i ukierunkowywane wypowiedzi na temat informacji przesłanej im przez Ekoludka oraz wiersza Anny Markowej. Wyjaśnienie pojęć: park narodowy, rezerwat, pomnik przyrody.
Doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie mnożenia i dzielenia do 30.
Wykonywanie plakatu o tematyce ochrony środowiska.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Wysłucha wiadomości od Ekoludka i rozszyfruje wiadomość od Ziemi . |
Nagranie magnetofonowe i list od Ziemi – załącznik nr 1 |
Wysłuchują nagrania rozszyfrowują i odczytują wiadomość – wiersz W moich rzekach były ryby W moich rzekach były raki W moich lasach świergotały Kolorowe ptaki. Moje morza były czyste A jeziora przezroczyste Moje niebo zawsze modre Moje łany szczodre. To co jeszcze mi zostało Nie umarło nie zetlało Co udało się zachować Spróbuj uratować ! ( Anna Markowa ) |
językowo – przyrodnicza |
Wypowie się i ustosunkuje do prośby Ziemi . |
Wiersz |
Analizują treść wiersza . Rozmawiają z nauczycielem nt. zanieczyszczeń środowiska i starają się odpowiedzieć na pytanie : „ W jaki sposób można tego uniknąć ? „ |
przyrodniczo – językowa |
Poprawnie wypełni kartę pracy . |
Załącznik nr 2 |
Wypełnia kartę pracy wymieniając zagrożenia i sposoby ochrony powietrza , wody , roślin i zwierząt lub dobierając odpowiednie określenia . |
przyrodnicza
|
Poprawnie dokona odliczeń. |
Załącznik nr 3 |
Wykonują , w grupach , obliczenia matematyczne - mnożenie i dzielenie w zakresie 30 – Uzyskując w ten sposób odpowiedź na pytanie : Co robią ludzie aby uchronić środowisko naturalne przed zniszczeniem ? |
matematyczna |
Wyjaśni pojęcia : park narodowy , rezerwat , pomnik przyrody |
Hasła z łamigłówki matematycznej |
Próby samodzielnej interpretacji nowych pojęć . Praca z encyklopedią . Zapis uściślonych nazw w zeszycie i na gazetce tematycznej . |
przyrodnicza |
Wykona plakat o ochronie środowiska . |
Napis : „ Co się udało zachować spróbuj uratować .” |
Projektują i wykonują plakat dotyczący ochrony środowiska .
|
plastyczna |
Wypowie się nt. swojego dnia pracy . |
|
Wypowiadają się nt. odczuć związanych z wykonywaną pracą , oceniają swój wysiłek i zaangażowanie. |
językowa |
ZAŁĄCZNIK NR 1
WIADOMOŚĆ OD EKOLUDKA NAGRANA NA TAŚMĘ MAGNETOFONOWĄ
Drodzy Uczniowie !
Moi wysłannicy, którzy przebywali w ostatnich dniach na Ziemi, przynieśli mi bardzo złe wiadomości.
Niszczone jest powietrze, woda oraz rośliny i zwierzęta.
Ziemia prosi o pomoc. Przekazuję Wam wiadomość od niej.
Jest zaszyfrowana, by nie wpadła w niepowołane ręce.
ZASZYFROWANA WIADOMOŚĆ
EWE EMOICHE ERZEKACHE EBYŁYE ERYBYE
EWE EMOICHE ERZEKACHE EBYŁYE ERAKIE
EWE EMOICHE ELASACHE EŚWIERGOTAŁYE
EKOLOROWE EPTAKIE
EMOJEE EMORZAE EBYŁYE ECZYSTEE
EAE EJEZIORAE EPRZEZROCZYSTEE
EMOJEE ENIEBOE EZAWSZEE EMODREE
EMOJEE EŁANYE ESZCZODREE
ETOE ECOE EJESZCZEE EMIE EZOSTAŁOE
ENIEE EUMARŁOE ENIEE EZETLAŁOE
ECOE EUDAŁOE ESIĘE EZACHOWAĆE
ESPRÓBUJE EURATOWAĆ
ZAŁĄCZNIK NR 2
GRUPA I
UZUPEŁNIJ TABELKĘ :
ELEMENTY ŚRODOWISKA
|
ZAGROŻENIA |
SPOSOBY OCHRONY |
POWIETRZE
|
|
|
WODA
|
|
|
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
|
|
|
GRUPA II
UZUPEŁNIJ TABELKĘ WYBIERAJĄC ODPOWIEDNIE OKREŚLENIA
ELEMENTY ŚRODOWISKA
|
ZAGROŻENIA |
SPOSOBY OCHRONY |
POWIETRZE
|
|
|
WODA
|
|
|
ROŚLINY I ZWIERZĘTA
|
|
|
SPALINY |
KATALIZATORY |
OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW |
FILTRY |
KŁUSOWNICTWO |
WYCINANIE DRZEW |
DYM |
REZERWATY |
WYPALANIE ŁĄK |
SMOG |
|
KATASTROFY TANKOWCÓW |
ŚCIEKI |
|
PARKI NARODOWE |
|
|
POMNIKI PRZYRODY |
ZAŁĄCZNIK NR 3
ABY UCHRONIĆ ŚRODOWISKO NATURALNE PRZED ZNISZCZENIEM CZŁOWIEK TWORZY:
GRUPA I
USTAW WYNIKI OD NAJWIĘKSZEGO DO NAJMNIEJSZEGO I ODCZYTAJ HASŁO
18 : 9 Y |
8 •3 E |
16 : 2 W |
3 •7 Z |
24 : 4 A |
4 •4 E |
16 : 4 T |
9 •3 R |
20 : 2 R |
GRUPA II
USTAW WYNIKI OD NAJWIĘKSZEGO DO NAJMNIEJSZEGO I ODCZYTAJ HASŁO
11 : 11 E |
3 •10 P |
24 : 4 D |
5 •5 K |
2 •4 O |
15 : 3 O |
9 •3 A |
16 : 8 W |
18 : 2 R |
4 •5 N |
26 : 26 R |
6 •4 I |
2 •9 A |
|
|
|
GRUPA III
USTAW WYNIKI OD NAJWIĘKSZEGO DO NAJMNIEJSZEGO I ODCZYTAJ HASŁO
1 • 1 Y |
16 : 4 R |
2 •8 M |
24 : 8 O |
3 •6 O |
4 •5 P |
21 : 3 R |
3 x 3 I |
30 : 6 Y |
2 x 5 K |
3 •4 I |
18 : 9 D |
7 •2 N |
24 : 3 P |
1 •6 Z |
3. Odwiedzamy rezerwat ścisły „ Bagno Chorzemińskie „
METODY :
· słowne (opowiadanie, rozmowa ),
· oglądowe ( pokaz, obserwacja ),
· działań praktycznych,
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita,
ŚRODKI DYDAKYCZNE : lupa, szkło powiększające, blok rysunkowy, kredki.
CELE OGÓLNE :
· zapoznanie z wybranymi przystankami tematycznymi ścieżki dydaktycznej
· utrwalenie pojęć: pomnik przyrody, rezerwat, środowisko naturalne, rośliny i zwierzęta chronione.
· utrwalenie różnic między drzewami iglastymi i liściastymi.
· wyrabianie nawyku kulturalnego zachowania się w lesie oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.
ZAPIS W DZIENNIKU : Wycieczka na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn. Zwiedzanie wybranych przystanków tematycznych pozwalających utrwalić pojęcia: rezerwat, środowisko naturalne, pomnik przyrody, rośliny i zwierzęta chronione. Gry i zabawy terenowe.
PRZEBIEG WYCIECZKI
1. Przyjazd na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn.
2. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie (aktywność językowo – przyrodnicza ).
3. Spotkanie z leśnikiem lub samodzielne zwiedzanie ścieżki według następującego planu:
PRZYSTANEK TEMATYCZNY NUMER 1
GRUPA POMNIKOWYCH SOSEN POSPOLITYCH ( Pomnik przyrody nr 153 )
Pomnik przyrody to pojedynczy twór przyrody żywej i nieożywionej lub jak w tym przypadku skupisko takich tworów. Posiadają one szczególne wartości naukowe, kulturowe, historyczno – pamiątkowe i krajobrazowe oraz odznaczają się szczególnymi cechami indywidualnymi.
Grupa ta obejmuje 7 drzew w wieku około 140 lat, obwodzie pnia 155 – 230 cm i wysokości 21- 25m.
Dzieci wykonują rysunek wybranej przez siebie sosny ze szczególnym uwzględnieniem następujących elementów:
· sylwetkę drzewa,
· kształt korony,
· wygląd liścia,
· wygląd kory,
· rośliny i zwierzęta znajdujące się w okolicy drzewa.
PRZYSTANEK TEMATYCZNY NUMER 3
PRZYKŁADY OCHRONY POŻYTECZNEJ FAUNY STOSOWANE W LASACH PAŃSTWOWYCH – BUDKI LĘGOWE DLA PTAKÓW ORAZ OGRODZONE MROWISKO
Mrówki i ptaki są wielkimi sprzymierzeńcami lasu dlatego leśnicy starają się im pomagać m.in. zawieszając budki lęgowe, dokarmiając ptaki oraz zabezpieczając kopce mrówek przed zniszczeniem przez ptaki i dziki.
PRZYSTANEK TEMATYCZNY NUMER 5
PUNKT WIDOKOWY – PRZELOM RZEKI DOJCY
Punkt ten prezentuje piękną panoramę na wijącą się w dole rzekę Dojcę i rosnące wzdłuż niej drzewostany olchowe.
Uczniowie dokonują porównania narysowanego przez nich drzewa
z oglądanymi obecnie. Szukają elementów wspólnych i różnic.
PRZYSTANEK TEMATYCZNY NUMER 13
REZERWAT ŚCISŁY „BAGNO CHORZEMIŃSKIE”
Obiektem tym interesowano się już przed I wojną światową, jednak status rezerwatu uzyskał w roku 1959. Utworzono go ze względów naukowych i dydaktycznych w celu zachowania śródleśnego torfowiska przejściowego.
Powierzchnia ogólna rezerwatu wynosi 3.79 ha. Można tu znaleźć m.in. takie rośliny jak: żurawina błotna, wełnianka pochwowata, bagno zwyczajne oraz liczne gatunki torfowców.
PRZYSTANEK TEMATYCZNY NUMER 15
POMNIK PRZYRODY – SOSNA POSPOLITA ( numer 150 )
Jest to pomnikowa sosna pospolita o obwodzie pnia 232 cm, wysokości 23 m i wieku ok. 140 lat.
1. Odpoczynek przy ognisku połączony z posiłkiem .
2. Rozmowa nt. odwiedzonych miejsc, podsumowanie poczynionych obserwacji.
3. Gry i zabawy ogólnorozwojowe z wykorzystaniem placu zabaw znajdującego się na terenie ścieżki.
4. Przydział zadań do wykonania przez uczniów po powrocie do szkoły.
( dzieci otrzymują zalakowane koperty z zadaniami które mają wykonać następnego dnia ).
4.Wykonujemy zadania powierzone przez Pana Leśniczego.
METODY :
· słowne (opowiadanie, rozmowa ),
· oglądowe ( prezentacja ),
· działań praktycznych,
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : ilustracje drzew, blok rysunkowy, klej, nożyczki, papier kolorowy, karta pracy.
CELE OGÓLNE :
· doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie mnożenia do 30 i kolejności wykonywania działań,
· utrwalenie wiadomości nt. lasu i jego mieszkańców,
· wdrażanie do bezpiecznego posługiwania się nożyczkami i estetycznego wykonywania prac.
ZAPIS W DZIENNIKU : Mnożenie w zakresie 30 z uwzględnieniem kolejności wykonywania działań. Sprawozdanie z wycieczki do lasu. Wykonanie książeczki pt: „Wizyta w lesie”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Rozszyfruje i odczyta zadanie powierzone przez Pana leśniczego |
Załącznik nr 1 |
Dokonują obliczeń matematycznych , przyporządkowują wynikom działań odpowiednie litery i odczytują hasło : WYKONAJ KSIĄŻECZKĘ POD TYTUŁEM „ WIZYTA W LESIE „ |
matematyczna |
Omówi kolejne etapy pobytu w lesie i przedstawi swoje drzewo. |
Ilustracje przedstawiające sosny , poczynione spostrzeżenia. |
Omawiają kolejne przystanki tematyczne odwiedzone podczas wycieczki. Prezentują sylwetkę swojego drzewa , charakterystyczne jego elementy. |
językowo – przyrodnicza |
Wymieni i zapisze kolejne wydarzenia |
Wspomnienia z wycieczki |
Wspólnie z nauczycielem wymieniają i zapisują kolejne wydarzenia mające miejsce na wycieczce . |
językowa |
Wykona książeczkę „ Wizyta w lesie” |
Papier , klej , nożyczki , kredki , papier kolorowy, szkice i ilustracje poczynione na wycieczce. |
Wykonanie książeczki inspirowanej wizytą w lesie . |
techniczno – plastyczna |
Wypowie się na temat swojego dnia pracy .
|
|
Wypowiadają się na temat odczuć związanych z wykonywaną pracą , oceniają swój wysiłek i zaangażowanie. |
językowa |
ZAŁĄCZNIK NR 1
Wykonaj obliczenia, rozszyfruj zadanie i wykonaj je.
26 – 2 •8 = _____ A 20 – 3 •3 =_____ Ą
24 – 2 •6 = _____ C 4 •3 + 1 = _____ D
2 •5 + 2 •2 = _____ E 30 – 5 •3 = _____ Ę
2 8 – 3 •0 = _____ I 21 – 2 •2 = _____ J
3 •5 + 3 = _____ K 21 – 2 •1 = _____ L
2 •5 + 5 •2 = _____ Ł 3 •7 + 8 •0 = _____ M
10 + 3 •4 = _____ N 4 •5 + 1 •3 = _____ O
1 •9 + 3 • 5 = _____ P 50 – 5 •5 = _____ S
2 •5 + 4 •4 = _____ T 30 – 1 •3 = _____ U
2 • 7 + 2 •7 = _____ W 33 – 2 •2 = _____ Y
3 •5 + 5 •3 = _____ Z 30 – 3 •3 = _____ Ż
28 |
29 |
18 |
23 |
22 |
10 |
17 |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
18 |
25 |
16 |
11 |
31 |
14 |
12 |
30 |
18 |
15 |
|
24 |
23 |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
26 |
29 |
26 |
27 |
20 |
14 |
21 |
|
||||||
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
28 |
16 |
30 |
29 |
26 |
10 |
|
28 |
|
19 |
14 |
25 |
16 |
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
KLASA III
TEMAT BLOKU : ZIEMIA POTRZEBUJE POMOCY
TEMATY DZIENNE :
1. Na turystycznym szlaku.
2. Drzewo – mój przyjaciel.
3. „Ze starego – nowe” czyli recykling.
4. Zostanę „Strażnikiem Przyrody”.
1. Na turystycznym szlaku
METODY :
· słowne (rozmowa, praca z tekstem, opowiadanie ),
· oglądowe ( pokaz, obserwacja ),
· ćwiczeń praktycznych.
FORMY:
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : folder ścieżki dydaktycznej Nadleśnictwa Wolsztyn, centymetr krawiecki, zeszyt, ołówek, lupa, karta pracy.
CELE OGÓLNE :
· zapoznanie z przystankami tematycznymi ścieżki dydaktycznej Nadleśnictwa Wolsztyn,
· utrwalenie zasad zachowania się w lesie,
· rozwijanie proekologicznych zachowań,
· utrwalenie pojęcia rezerwat.
ZAPIS W DZIENNIKU : Wycieczka na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn – poznanie jej przystanków tematycznych .Bogacenie słownictwa związanego z lasem. Wykonywanie obserwacji wybranego przez siebie drzewa.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przybycie na ścieżkę dydaktyczną Nadleśnictwa Wolsztyn.
2. Ustalenie zasad dotyczących zachowania się w lesie.
3. Przejście ścieżki dydaktycznej trasą dla klas młodszych zgodnie z planem
sytuacyjnym ( załącznik nr1 ).
4. Odpoczynek przy ognisku połączony z posiłkiem.
5. Indywidualne wykonywanie kart pracy ( załącznik nr 2 ).
6. Podsumowanie pobytu w lesie odpowiadając na następujące pytania:
· Na terenie jakiego Nadleśnictwa znajduje się zwiedzana przez nas ścieżka?
· Ile przystanków tematycznych zwiedziliśmy?
· Czy na terenie ścieżki znajduje się rezerwat ścisły? Jeżeli tak, to jaką nosi nazwę?
· Dlaczego tworzone są rezerwaty?
· Co było przedmiotem Twojej pracy indywidualnej?
· Jak oceniasz zachowanie Twoje i Twoich kolegów podczas naszej wycieczki?
7. Powrót do szkoły.
ZAŁĄCZNIK NR 1
ZAŁĄCZNIK NR 2
1. Znajdź własne drzewo.
Twoje drzewo jest: ( zakreśl właściwe słowa )
duże średnie małe grube cienkie
wysokie niskie zdrowe wesołe smutne
chore liściaste iglaste proste krzywe
sękate brzydkie ładne dostojne strzeliste
2. Zmierz obwód Twojego drzewa oraz obwód w pasie swojego kolegi
( koleżanki )
OBWÓD DRZEWA = .......................CM
OBWÓD KOLEGI ( KOLEŻANKI ) W PASIE = .............................. CM
3. Spróbuj znaleźć liść ze swojego drzewa leżący na ziemi .
Obrysuj jego kształt.
Oceń jaki jest znaleziony przez Ciebie liść w porównaniu z innymi liśćmi Twojego drzewa.
mały średni duży
4. Jak rosną liście na gałęziach Twojego drzewa .
NAPRZEMIENNIE NAPRZECIW SIEBIE W PĘCZKACH
5. Spójrz na korę drzewa i określ jaka ona jest:
szorstka twarda błyszcząca sucha
gładka łuskowata omszona matowa
zimna wilgotna brązowa kolczasta
ciepła śliska szara woskowa
6. Czy są na korze jakieś rany, zniszczenia, cech szczególne?
Przyjrzy się im dobrze i napisz na kartce jak wyglądają oraz skąd według Ciebie mogły się wziąć.
7. Jak myślisz po co jest kora?
· aby utrzymać ciepło,
· aby zapobiegać wywróceniu się drzewa,
· dla ochrony,
· aby drzewo wyglądało ładnie i czysto.
9. Przyjrzy się dobrze korze. Mogą na niej rosnąć różne drobne roślinki.
Czy widzisz jakieś?
TAK NIE
Możesz spotkać na przykład:
GLONY POROSTY
Zakreśl które zobaczyłeś.
9. Jaki jest nastrój pod Twoim drzewem?
przyjemnie tajemniczo strasznie chłodno
słonecznie wesoło spokojnie cicho
Może masz własne określenia tego nastroju. Wpisz je poniżej:
................................................................................................................................
2. Drzewo – mój przyjaciel
METODY:
· słowne ( rozmowa, opis, opowiadanie ),
· oglądowe ( pokaz, prezentacja ),
· działań praktycznych,
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE : łamigłówka matematyczna, symbole graficzne drzew, karta pracy z dnia poprzedniego, mąka, sól, woda.
CELE OGÓLNE :
· wzbogacanie słownictwa o pojęcia przyrodnicze,
· rozwijanie umiejętności opisu,
· kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy w różnych formach ekspresyjnych,
· doskonalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 1000.
ZAPIS W DZIENNIKU : Wykonanie drzewa z masy solnej oraz dokonanie jego opisu zgodnie z obserwacjami poczynionymi na wycieczce.
Doskonalenie umiejętności dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia w zakresie 1000.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Rozwiąże łamigłówkę matematyczną . |
Łamigłówka matematyczna – załącznik nr1 |
Rozwiązują zadania matematyczne. Układają hasło – WYKONAJ SWOJE DRZEWO Z MASY SOLNEJ. |
matematyczna |
Przygotuje masę solną i wykona drzewo. |
Mąka , sól , woda , karta pracy z dnia poprzedniego, tektura |
Uczniowie wykonują z masy solnej swoje drzewa biorąc pod uwagę poczynione spostrzeżenia. |
techniczna |
Opisze swoje drzewo. |
Wykonana praca |
Opisują ustnie swoje drzewa według planu zawieszonego na tablicy : 1, Nazwa drzewa – 2. Jego wielkość i wygląd 3. Wygląd liści i kory 4. Uczucia jakie w Tobie rozbudza Po ewentualnej korekcie nauczyciela opisują swoje drzewo w zeszycie. |
językowa |
Właściwie reagują na sygnały nauczyciela. |
Zawołania i symbole graficzne. |
Stoją w rozsypce i reagują na polecenia nauczyciela zgodnie ze schematem : SOSNA – podskoki DĄB – przysiady JODŁA – wymachy rąk w przód i tył BRZOZA – siad płaski |
ruchowa |
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Wyrazi opinię o przeżytym dniu. |
Prace wykonane przez uczniów w ciągu całego dnia aktywności.
|
Wypowiadają się nt. tego co robiły i przeżyły na zajęciach.
Chętni uczniowi otrzymują zadanie domowe : NAPISZ OPOWIADANIE LUB WIERSZ O TWOIM PRZYJACIELU - DRZEWIE |
językowa |
ZAŁĄCZNIK NR 1
Wykonaj obliczenia. Wyniki ułóż w ciągu malejącym.
500 – 210 = _______Z 300 – 150 = _______S 3 •60 = ______Y
1000 : 2 = _______S 800 – 60 = _______A 10 •10 = _____N
9 •9 = _______J 140 + 140 = _______M 890 : 1 = _____0
800 : 2 = _______D 89 + 46 = _______0 600 : 3 = _____S
1000 – 101 = ______K 60 • 5 = ______0 30 •30 = _____Y
397 + 37 = _______J 400 – 72 = _______E 2 •300 = _____ J
350 + 400 = ______N 5 •70 = _______R 9 •50 = ______0
500 + 500 = _______W 128 – 30 = _______E 4 •80 = _____W
241 + 243 = _______W 500 – 93 = _______E 5 •50 = ______A
294 + 35 = _______Z 2 •60 = _______L
HASŁO
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3„ Ze starego – nowe” czyli recykling
METODY :
· słowne,
· poszukujące,
· oglądowe ( obserwacja, prezentacja ),
· działań praktycznych,
FORMY :
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
· zespołowa zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE :łamigłówki matematyczne, charakterystyka lasu, opakowania jednorazowe, szklana zastawa stołowa, obrusy papierowe foliowe i lniane, serwetki papierowe i lniane, produkty spożywcze w różnych opakowaniach, zużyte gazety, klej, miski.
CELE OGÓLNE:
· zapoznanie uczniów z pojęciem recykling,
· uwrażliwianie na przejawy degradacji środowiska,
· zachęcanie do proekologicznego stylu życia,
· utrwalenie wiadomości na temat lasu,
· doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania sposobem
pisemnym.
ZAPIS W DZIENNIKU :Rozmowa z uczniami na temat lasu i jego znaczenia w życiu człowieka. Wyjaśnienie pojęcia recykling jako sposobu na ochronę zasobów środowiska, energii, pieniędzy i ludzkiej pracy.
Wykonywanie przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem zużytych gazet. Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania sposobem
pisemnym.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne
|
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Zaprezentuje wiersz lub opowiadanie o swoim drzewie |
Zadanie domowe |
Uczniowie przedstawiają klasie wynik swojej pracy domowej. |
językowa |
Wyjaśni dlaczego należy chronić i dbać o drzewa |
Załącznik nr1 |
Wysłuchują informacje podane przez nauczyciela i wypowiadają się na temat potrzeby ochrony lasów. |
przyrodniczo – językowa |
Wykona działania matematyczne i odczyta
Hasło |
Załącznik nr 2 |
Słuchają wiadomości podanych przez nauczyciela . Wykonują obliczenia matematyczne. Odczytują hasło.
|
matematyczna |
Wyjaśni pojęcie recykling |
Hasło powstałe z rozwiązania zadania matematycznego |
Zapisują w zeszycie wyjaśnienie nowego pojęcia : „ Recykling to nazwa procesu , w którym ze starych , wykorzystanych już przedmiotów odzyskuje się surowce wtórne i produkuje nowe , pełnowartościowe przedmioty. Recykling umożliwia oszczędzanie zasobów środowiska , energii , pieniędzy i ludzkiej pracy . Recykling jest naszą przepustką do przyszłości |
językowo – przyrodnicza |
Wykona obliczenia matematyczne i określi w jakim zespole się znalazł
|
Załącznik nr3 |
Rozwiązują zadanie matematyczne , dowiadują się w jakim zespole się znaleźli |
matematyczna |
Uzasadni wykonanie zadania |
Zestawy opakowań |
Zespoły wykonują powierzone im zadania .
SKLEP– spośród towarów w różnych opakowaniach ( np.śmietana w szklanej butelce , plastikowym kubeczku , pudełku kartonowym ) uczniowie wybierają te , które kupiłby mały ekolog
ODPADY – segregowanie odpadów na nadające się i nie nadające się do powtórnego zużycia
STOLIK – nakrycie stołu na podwieczorek dla małych ekologów - uczniowie wybierają obrus (spośród foliowego , papierowego , lnianego), naczynia (plastikowe , papierowe lub szklane) itp. |
Przyrodnicza
|
Wykona przedmiot użytkowy z masy papierowej |
Zużyte gazety , klej , miska |
Wykonują zaprojektowane przez siebie przedmioty z masy papierowej (wazoniki , talerze , misy) i pozostawiają je do wyschnięcia. |
plastyczna
|
Wypowie się nt. swojego dnia pracy |
|
Wypowiadają się nt. odczuć związanych z wykonywaną pracą. Oceniają przydatność zdobytej wiedzy
|
językowa
|
ZAŁĄCZNIK NR 1
Las to zbiorowisko roślin, zwierząt i grzybów. Najważniejszymi roślinami w lesie są drzewa. Oprócz nich w lesie rosną krzewy, paprocie oraz małe rośliny zielne. Las stwarza doskonałe warunki dla zwierząt. Istnienie lasów jest warunkiem koniecznym do utrzymania życia na Ziemi, dlatego wszyscy musimy dbać, by było ich jak najwięcej.
Lasy to jedno z największych bogactw naturalnych Ziemi ponieważ:
· są fabryką tlenu ( jedna dorodna sosna produkuje w ciągu doby 1800kg tlenu co wystarcza do oddychania 3 osób ),
· pochłaniają z powietrza duże ilości pyłów i szkodliwych substancji, dzięki czemu oczyszczają powietrze,
· zatrzymują duże ilości wilgoci oraz wody pochodzącej z opadów, co często zapobiega powodzi,
· w czasie upałów w lesie jest chłodniej, a podczas mrozów cieplej niż na otwartej przestrzeni,
· gęstwina drzew hamuje podmuchy wiatru,
· rośliny leśne wydzielają specjalne olejki, które zabijają drobnoustroje chorobotwórcze,
· niektóre rośliny służą ludziom jako pokarm,
· drzewa dostarczają drewna – surowca do wytwarzania papieru, mebli i innych przedmiotów potrzebnych ludziom.
NIEPRZEMYŚLANA DZIAŁALNOŚĆ CZŁOWIEKA CZĘSTO POWODUJE JEDNAK UJEMNE SKUTKI DLA ŚRODOWISKA A CO ZA TYM IDZIE I DLA NAS SAMYCH
Oto przykłady:
· Do spalenia 4 torebek z plastiku zużywa się tyle tlenu, ile potrzebuje jeden człowiek do oddychania w ciągu jednej doby.
· Zużyte opakowania jednorazowe zajmują już prawie połowę miejsca na wszystkich wysypiskach śmieci.
· Produkcja 1000 kg papieru wymaga 1700 kg drewna, około 2500 litrów wody i dużej ilości energii. Ta sama ilość papieru wyprodukowana z makulatury wymaga tylko 1500 litrów wody oraz o połowę mniejszej ilości energii.
ZAŁĄCZNIK NR 2
Oblicz działania i wpisz je w odpowiednie miejsca tabeli, a dowiesz się jaką nazwę nosi proces, w którym ze starych wykorzystanych już przedmiotów odzyskuje się surowce wtórne i produkuje nowe, pełnowartościowe przedmioty.
148
|
1096 |
322 |
159 |
187 |
1915 |
137 |
3426 |
5000 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5310 1230 248 843 400
-310 - 134 - 111 - 521 - 213
G E I C K
3891 1943 184 598
- 365 - 28 - 36 - 439
N L R Y
ZAŁĄCZNIK NR 3
Wykonaj dodawanie sposobem pisemnym. Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i odczytaj hasło.
212 212
113 350 174 132 170 438
229 117 221 241 216 313
+564 +122 +314 +315 +332 +242
Y O D A P D
HASŁO
|
|
|
|
|
|
Wykonaj dodawanie sposobem pisemnym. Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i odczytaj hasło.
212 212
113 350 174 132 170 438
229 117 221 241 216 313
+564 +122 +314 +315 +332 +242
K S T L O I
HASŁO
|
|
|
|
|
|
Wykonaj dodawanie sposobem pisemnym. Wyniki uporządkuj od najmniejszego do największego i odczytaj hasło.
212
174 132 170 438 350 221 241 216 313 117
+314 +315 +332 +242 +122
K E L P S
HASŁO
|
|
|
|
|
4. Zostanę STRAŻNIKIEM PRZYRODY
METODY:
· słowna ( rozmowa ),
· oglądowe ( pokaz, obserwacja ),
· działań praktycznych (gra dydaktyczna, układanka ).
FORMY:
· zbiorowa,
· indywidualna jednolita i zróżnicowana,
· grupowa zróżnicowana,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: prace plastyczne wykonane dnia poprzedniego, farby, łamigłówka matematyczna, gra „Zostanę Strażnikiem Przyrody”, rozsypanka sylabowa.
CELE OGÓLNE:
· rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
· utrwalenie pojęć związanych z ochroną środowiska,
· doskonalenie techniki rachunkowej w zakresie dodawania i odejmowania sposobem pisemnym.
ZAPIS W DZIENNIKU: Ozdabianie technikami malarskimi pracy wykonanej z masy papierowej. Zdawanie egzaminu na Strażnika Przyrody z wykorzystaniem gry o tym samym tytule. Pisanie z pamięci zdań charakteryzujących przyjaciela przyrody. Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym – ćwiczenia.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Cele operacyjne |
Warunki pobudzające do aktywności |
Czynności uczniów |
Obszary aktywności |
Ozdobi swoją pracę |
Przedmioty wykonane z masy papierowej dnia poprzedniego |
Według własnego projektu ozdabiają farbami wykonany przedmiot |
plastyczna |
Powie jaki jest temat dzisiejszych zajęć |
Załącznik nr 1 |
Wykonują obliczenia matematyczne , układają sylaby we właściwej kolejności i odczytują hasło |
matematyczna |
Zostanie STRAŻNIKIEM PRZYRODY |
Załącznik nr2 |
Biorą udział w grze „ZOSTANĘ STRAŻNIKIEM PRZYRODY” |
przyrodnicza |
Ułoży zdania z rozsypanek sylabowych |
Załącznik nr3 |
Układają w grupach zdania z rozsypanek sylabowych charakteryzujące przyjaciela przyrody. Poszczególne zdania naklejają na gazetkę tematyczną i zapisują z pamięci w zeszycie. |
językowa – przyrodnicza |
Wypowie się na temat całego dnia pracy |
|
Dokonują samooceny swojej aktywności |
językowo - przyrodnicza |
ZAŁĄCZNIK NR 1
Wykonaj obliczenia. Wyniki ułóż w ciągu rosnącym i odczytaj hasło.
252 334
900 112 362 153 1000 1451
-32 + 347 + 205 -127 - 83 -432
ŻNI STA KIEM ZO PRZY DY
243 521
251 243 984
+373 +157 - 263
STRA RO NĘ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ZAŁĄCZNIK NR 2
ZOSTANĘ STRAŻNIKIEM PRZYRODY
Gra przewidziana jest jako próba skłonienia uczestników, w szczególności dzieci, do podejmowania decyzji, których skutki mogłyby mieć wpływ na stan środowiska. Jest to równocześnie próba skłonienia grających do brania współodpowiedzialności za środowisko przyrodnicze i to co wokół nich się dzieje.
Zakładamy, że przeprowadzany jest konkurs na stanowisko Strażnika Przyrody, który polega na podjęciu szeregu decyzji w potencjalnie konfliktowych sytuacjach. Osoba, która poprawnie odpowie na wszystkie pytania otrzyma stanowisko Strażnika.
Gra przeprowadzana jest na zasadzie testu wyboru, nie jest jednak sprawdzianem wiadomości. Test skonstruowany jest z prostych pytań opisujących prawdopodobne sytuacje. Uczestnicy nie otrzymują własnych zestawów pytań i odpowiedzi, lecz prowadzący odczytuje głośno kolejne pytania. Odpowiedzi, napisane na dużych kartkach, są przyczepiane do ściany (w odległości około 2m) lub pokazywane są przez osoby służące pomocą ( wówczas zabawę można przeprowadzić w terenie ). Zadaniem grających jest ustawienie się przed właściwa odpowiedzią. Osoba wybierająca odpowiedź błędna odpada z konkursu. Dopuszczalne są również dyskusje podczas podejmowania decyzji.
KONKURS NA STANOWISKO STRAŻNIKA PRZYRODY – TEST
1. Spotykasz na terenie rezerwatu kogoś, zrywającego pospolite kwiaty. Co robisz ?
a) grzecznie prosisz by tego nie robił,
b) pokazujesz mu gdzie rosną rzadsze gatunki,
c) robisz awanturę i wyrzucasz z rezerwatu.
2. Widzisz człowieka który zbacza ze znakowanego szlaku. Co robisz ?
a) nie zwracasz na niego uwagi,
b) każesz mu wracać na szlak i opuścić rezerwat,
c) tłumaczysz dlaczego trzeba chodzić znakowanymi szlakami.
3. Ktoś pyta czy Cię, czy może zrobić zdjęcie ptaka wysiadującego jaja na gnieździe. Co odpowiadasz ?
a) zabraniasz tłumacząc, że to przeszkadza w lęgach,
b) pomagasz wyciąć krzaki, aby było lepiej widać,
c) odbierasz aparat fotograficzny.
4. Turysta chce szkolić psa na terenie rezerwatu. Jak reagujesz ?
a) wzywasz Straż Leśną,
b) pozwalasz mu,
c) tłumaczysz, że psy straszą dzikie zwierzęta.
5. Dziecko chce na terenie rezerwatu puszczać latawca. Pyta Cię o pozwolenie.
a) oferujesz mu lepszy sznurek do trzymania,
b) zezwalasz, bo zwabi to rzadkie gatunki ptaków,
c) nie zgadzasz się, bo to płoszy zwierzęta.
6. Ktoś chce spalić suche drewno z terenu rezerwatu:
a) chcesz drewno sprzedać, aby zarobić pieniądze,
b) zostawiasz suche drewno dla owadów i grzybów,
c) wolisz zostawić je na własne ognisko.
7. Spotykasz rodzinę robiącą piknik niedaleko gniazda rzadkiego gatunku ptaka . Co robisz ?
a) prosisz, aby odeszli gdy skończą,
b) wzywasz policję,
c) grzecznie nakazujesz, odejść jak najszybciej.
8. Ktoś chce uzyskać rzadki gatunek kwiatu z rezerwatu do swojego ogrodu:
a) sprzedajesz, bo potrzebujesz pieniądze dla rezerwatu,
b) ponieważ jest to zabronione radzisz sadzić rośliny ogrodowe,
c) proponujesz, aby sam sobie wykopał.
ZAŁĄCZNIK NR 3
GRUPA 1
NIE |
BĘDĘ |
NISZCZYŁ |
DRZEW, |
KRZEWÓW |
I |
ZRYWAŁ |
KWIATÓW |
NA |
BUKIETY, |
ABY |
ROSNĄC |
W |
NATURALNYCH |
WARUNKACH |
MOGŁY |
CIESZYĆ |
RÓWNIEŻ |
INNYCH. |
|
|
GRUPA 2
POSADZĘ |
NA |
BALKONIE |
LUB |
W |
OGRODZIE |
KWIATY |
I |
ZIOŁA, |
ABY |
ZWIĘKSZYĆ |
MIEJSCE |
DO |
ŻYCIA |
DLA |
POŻYTECZNYCH |
OWADÓW. |
|
GRUPA 3
BĘDĘ |
UNIKAŁ |
ZAKUPU |
PRZEDMIOTÓW |
JEDNORAZOWEGO |
UŻYTKU, |
NAPOJÓW |
W |
BUTELKACH |
PLASTIKOWYCH, |
KARTONOWYCH |
PUDEŁKACH |
I |
PUSZKACH |
ALUMINIOWYCH. |
GRUPA 3
ZORGANIZUJĘ |
SEGREGACJĘ |
ŚMIECI |
I |
RECYKLING |
W |
MOIM |
DOMU, |
ORAZ |
POMOGĘ |
ZORGANIZOWAĆ |
RECYKLING |
W |
KLASIE |
I |
SZKOLE |
GRUPA 4
W |
LESIE |
BĘDĘ |
ZACHOWYWAŁ |
SIĘ |
CICHO, |
PAMIĘTAJĄC |
ŻE |
JEST |
TO |
DOM |
WIELU |
MIESZKAŃCÓW. |
|
|
GRUPA 5
NIE |
BĘDĘ |
ŁAPAŁ |
MOTYLI, |
KONIKÓW |
POLNYCH, |
BIEDRONEK |
ANI |
INNYCH |
ZWIERZĄT. |
LITERATURA
1. Bates M. , Człowiek i jego środowisko , PWN , Warszawa 1976
1. Bubień A. , Ocena środowiska przyrodniczego dla potrzeb nauczania , Geografia, IKNiBO , Zielona Góra 1980/3
2. Encyklopedia Powszechna PWN
3. Gutowska H. , O elastyczną realizację programu , w: Nauczanie początkowe , Materiały metodyczne dla nauczycieli , Kielce rok szkolny 1981/82 nr 4
4. Gutowska H. ,Wróbel T. , Metody , środki i formy wprowadzania uczniów kl. I w środowisko społeczne i przyrodnicze w: Oświata i wychowanie, NURT 1978/16
5. Grzywak – Kaczyńska M., Testy w szkole, PZWS, Warszawa 1960,
6. Jakowicka M., Nauczanie początkowe w koncepcji funkcjonowania szkół gminnych, w: Zbiorcza Szkoła Gminna, 1975 nr 3,
7. Jakowicka M., Wzbogacanie doświadczeń uczniów klas początkowych w kontaktach ze środowiskiem, WSiP, Warszawa 1982,
8. Kaźmierski J., Regionalizm w nauczaniu biologii, Biologia w szkole 1971 nr 5,
9. Kiszka J., Ochrona przyrody i środowiska przyrodniczego człowieka w: Jak samodzielnie poznawać przyrodę, pod red. W. Stawińskiego, WSiP, Warszawa 198,
10. Kopaliński W., Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Wiedza Powszechna, Warszawa 1971,
11. Leszczyński S., Kształtowanie środowiska geograficznego przez człowieka w: Ochrona przyrodniczego środowiska człowieka pod red. W. Szafera, PWN Warszawa 1973,
12. Nowak S., Metodologia badań socjologicznych, Warszawa 1970,
13. Okoń W., Słownik pedagogiczny, Warszawa 1975,
14. Suczomliński W., Oddaję serce dzieciom WSiP, Warszawa 1978,
15. Wroczyński R., Pedagogika społeczna PWN Warszawa 1979,
16. Wroszyński R. Pilch T., Metodologia pedagogiki społecznej, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk 1974,
17. Wujek P., Podstawowe pojęcia pedagogiki, w: pedagogika Podręcznik Akademicki pod red. M. Godlewskiego, PWN, Warszawa 1978,
19. Zaczyński W., Praca badawcza nauczyciela, PZWS, Warszawa 1968